Węgry są szalenie popularne wśród turystów. Są blisko. Mają wspaniałą architekturę i pyszne jedzenie. Jednak jeszcze większą popularnością cieszą się wśród firm zagranicznych – w celu prowadzenia działalności gospodarczej. Powodem tego jest pożądane ustawodawstwo korporacyjne i reputacja kraju „non-offshore”. Nic dziwnego, że Węgry stały się tak popularnym miejscem imigracji biznesowej, a w tym artykule przyjrzymy się bliżej jego niuansom.
Zalety Węgier
Jakie są więc zalety Węgier?
- dogodne położenie
- członkostwo w UE
- szybkie otwieranie firm
- niska stawka podatku dochodowego w UE – 9%
- podatek od dywidend – 15%
- brak reputacji „offshore”
- Węgry nie znajdują się na „czarnej” i „szarej” liście jurysdykcji
- otrzymanie węgierskiego i europejskiego numeru VAT
- szeroka sieć umów o unikaniu podwójnego opodatkowania
- niezależnie od tego, gdzie znajduje się zarząd firmy, dzięki prawu do rejestracji będzie ona uznawana za rezydenta podatkowego Węgier.
Jednym z najbardziej dochodowych obszarów działalności gospodarczej na Węgrzech jest produkcja elektroniki i usługi informatyczne. Produkcja elektroniczna stanowi około 22% produkcji przemysłowej. A nawet więcej: Węgry pozostają największym producentem elektroniki w Europie Środkowej. Odpowiadają za 26% całej produkcji elektroniki w regionie. W 2021 r. w branży tej zatrudnionych było ponad 100 tys. osób.
Węgierska branża IT obejmuje telekomunikację, outsourcing, produkcję oprogramowania i sprzętu komputerowego. Stanowi ona około 10% PKB kraju. Prowadzenie działalności gospodarczej na Węgrzech jest dość łatwe. Według rankingu Banku Światowego „Ease of Doing Business 2020” Węgry zajmują 52. miejsce wśród 190 krajów, pokonując w tym parametrze nawet Cypr czy Rumunię. Ponadto Węgry zajmują pierwsze miejsce w handlu międzynarodowym, 25. miejsce w egzekwowaniu umów i 29. miejsce w rejestracji nieruchomości.
Wady Węgier przy przenoszeniu działalności gospodarcze
Jak każdy inny kraj, Węgry mają swoje wady. Dobra wiadomość jest taka, że nie ma ich zbyt wiele:
- Dość wysoka stawka podatku VAT – 27%.
- Równie wysoki poziom składek na ubezpieczenie społeczne dla pracowników firmy – 23%.
- Na Węgrzech obowiązuje podatek komunalny w wysokości 0-2% (ale można zarejestrować firmę, w której ten podatek nie obowiązuje).
No i nie należy zapominać, że język węgierski jest bardzo trudny!
Jak zarejestrować firmę na Węgrzech?
Z reguły obcokrajowcy rejestrują na Węgrzech spółki LLC – Korlátolt Felelosségü Társaság lub po prostu KFT. Z pomocą pośredników otwarcie spółki trwa około 2-3 tygodni, samodzielnie – wielokrotnie dłużej.
Aby otworzyć KFT, należy:
- Przygotować dokumenty – paszport, potwierdzenie adresu (wystarczy zarówno uwierzytelnione tłumaczenie kopii paszportu zwykłego, jak i rachunki za media), a także wniosek o rejestrację firmy.
- Uiścić opłatę rejestracyjną.
- Otworzyć rachunek bankowy.
- Wpłacić lub utrzymać minimalny kapitał zakładowy spółki.
- Uzyskać adres prawny dla firmy.
Jest jeszcze jeden ważny szczegół – po otwarciu firmy należy złożyć informacje w rejestrze handlowym, rejestrze społecznym i podatkowym oraz uzyskać numer podatkowy.
Trzeba też określić obszar działalności przyszłej firmy i dokonać podziału udziałów między wszystkich założycieli. Ponadto na tym etapie przygotowuje się następujące dokumenty:
- Statut przyszłej firmy.
- Akt założycielski spółki.
- Zaświadczenie o adresie prawnym na Węgrzech.
Twoja firma, zgodnie z prawem węgierskim, może mieć wirtualne biuro. Głównym wymogiem jest to, że przedstawiciel Twojej firmy musi obsługiwać całą przychodzącą korespondencję. Jeśli zajmuje się tym nasz zespół, konieczne będzie sporządzenie notarialnego pełnomocnictwa.
Ponadto kapitał autoryzowany na Węgrzech nie jest zamrożony i można go wykorzystać w pracy.
Jedną z zalet otwarcia KFT jest to, że Węgrzy nie muszą być bezpośrednio zaangażowani wśród założycieli. Założycielami mogą być zarówno osoby fizyczne, jak i prawne. Jednak w tym drugim przypadku potrzebne jest również zaświadczenie o rejestracji państwowej oraz pełnomocnictwo dla przedstawiciela firmy, które musi być wcześniej przetłumaczone i uwierzytelnione.
Uzyskanie zezwolenia na pobyt na Węgrzech
Aby uzyskać pozwolenie na pobyt na Węgrzech, wnioskodawca musi spełnić kilka wymienionych poniżej kryteriów:
- Musi mieć miejsce zamieszkania na Węgrzech (własne lub wynajęte).
- Musi posiadać ubezpieczenie zdrowotne. W tym celu należy opłacić składkę na ubezpieczenie społeczne i przedłożyć umowę z Urzędem Ubezpieczeń Społecznych.
- Nie może stanowić zagrożenia dla porządku i bezpieczeństwa publicznego.
- Składając wniosek o pozwolenie na pobyt, należy również udowodnić, że wyjechało się z Węgier do swojego kraju. Jako dowód można wykorzystać paszport i bilety.
Zezwolenie na pobyt jest ważne przez okres 9 miesięcy od daty złożenia wniosku, a następnie może być przedłużone na kolejny rok. Jest jednak pewien drobiazg. Jeśli uda Ci się otworzyć firmę, zezwolenie będzie ważne tylko dla tej firmy. Nie będzie można przedłużyć pozwolenia na otwarcie nowej firmy.
Napisz do nas, jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące otwarcia firmy na Węgrzech. Nasze godziny pracy to 9:00-19:00 od poniedziałku do piątku. Wyślij prośbę przez poniższy formularz lub wiadomość na Telegram/Viber, Whatsapp w celu konsultacji.