W dzisiejszych czasach większość przedsiębiorców zakłada lub rozwija swoje firmy za granicą. Przede wszystkim tendencja ta wynika z dobrych systemów podatkowych, umiarkowanych regulacji państwowych i ukierunkowania na klientów europejskich. Jednocześnie, choć zazwyczaj nie ma problemów z organizacją firmy, zawsze pojawiają się trudności i przeszkody związane z uzyskaniem prawa do legalnego zamieszkania w innym kraju. Jeśli są Państwo zainteresowani imigracją i pobytem w UE, proponujemy rozważyć Słowację.
Zalety Słowacji dla imigracji
Jest to wspaniały kraj o stabilnej gospodarce, którą umacnia narodowa waluta euro. Ponadto posiada konkurencyjny system podatkowy i dużą liczbę profesjonalnie wyszkolonych pracowników. Szczególnie atrakcyjna jest lokalizacja Słowacji z bezpośrednim dostępem do wielu krajów europejskich. Dlatego warto bardziej szczegółowo przeanalizować możliwości relokacji:
- Po pierwsze, istnieje ustawa o pobycie cudzoziemców, która reguluje status prawny cudzoziemca i podstawy prawne jego pobytu na terytorium Słowacji oraz określa warunki uzyskania zezwolenia na pobyt. I nie chodzi tu tylko o normy deklaratywne, które de facto nie są realizowane i pojawiają się problemy z uzyskaniem zezwolenia na pobyt, jak ma to miejsce w większości krajów UE. W przypadku Słowacji proces jego uzyskania jest jasny, zrozumiały, całkowicie zgodny z tym, co jest zapisane w ustawie. Masz więc stuprocentową gwarancję, że nie zostaniesz odrzucony.
- Po drugie, przeprowadzka na Słowację nazywana jest również „imigracją biznesową”. Wynika to z warunków, jakie są stawiane osobom chcącym dokonać relokacji. Ta opcja jest idealna dla freelancerów, specjalistów IT, właścicieli dużych firm. Przyjrzyjmy się bliżej wymaganiom:
- Twoja firma musi mieć na koncie 22 000 euro w przypadku spółki LLC (SRO), 4 400 euro w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej;
- Na Twoim koncie osobistym powinno znajdować się 2650 euro;
- Pełna lista niezbędnych dokumentów.
Jeśli wszystkie warunki są ściśle przestrzegane, jesteś skazany na sukces!
Od razu uprzedzamy, że przedłużenie pozwolenia na pobyt odbywa się co roku!
Konieczne jest wykazanie rocznego dochodu netto (13 000 euro w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (SRO), 4 400 euro w przypadku osoby prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą) oraz przebywanie na terytorium Słowacji przez co najmniej 183 dni. Lokalne przepisy określają kilka „reguł gry”, których należy przestrzegać, aby nie stracić możliwości legalnego zamieszkania w kraju. Ponadto należy wynająć lub kupić dom na Słowacji, faktycznie otworzyć działalność gospodarczą, przygotować i złożyć dokumenty, przejść badania lekarskie, uzyskać ubezpieczenie, a następnie pozwolenie na pobyt. Nieruchomość jest potrzebna przy rejestracji firmy, aby wskazać adres prawny.
Jeśli prawidłowo wypełnisz te punkty, po dziesięciu latach możesz uzyskać prawo do stałego pobytu i obywatelstwo słowackie. Słowacja nie zobowiązuje Cię jednak do zrzeczenia się obywatelstwa ukraińskiego lub polskiego!
System podatkowy w Słowacji
Jeśli procedury i wymagania związane z imigracją biznesową przypadły Ci do gustu, przyjrzyjmy się bliżej systemowi podatkowemu. Konkretnie:
- Istnieje podatek od osób prawnych (podatek dochodowy od osób prawnych) w wysokości 21% dla firm oraz możliwość zastosowania jego obniżonej stawki 15%, jeśli roczna sprzedaż nie przekracza 100 000 euro.
- Od 2017 roku obowiązuje podatek od dywidend w wysokości 7% (przy podziale zysków firmy). Miłym akcentem jest brak opodatkowania przy wypłacie dywidendy obcokrajowcom, dlatego zalecamy rozważenie partnerstwa z innymi krajami.
- Stawka podatkowa dla osób fizycznych jest progresywna i wynosi od 25% do 19%. Jednocześnie każda osoba prowadząca własną działalność gospodarczą ma możliwość obliczenia 20 000 euro jako stałej opłaty za poniesione wydatki bez dodatkowych dowodów.
- Podmioty prowadzące określoną działalność gospodarczą muszą płacić podatek VAT według standardowej stawki 20% lub według obniżonej stawki 10% (w przypadku importu towarów do UE podatek jest płacony w urzędzie celnym). Istnieją pewne niuanse dotyczące administracji VAT na Słowacji, w szczególności dotyczące opóźnień w spłacie kredytu podatkowego i częstych kontroli.
Zakładanie firmy na Słowacji
Na Słowacji można łatwo zorganizować zarówno spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (SRO), jak i jednoosobową działalność gospodarczą. Obie opcje mają jednak swoje plusy i minusy. Na przykład przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą musi opłacać ubezpieczenie zdrowotne, a w związku z ryzykiem związanym z prowadzoną działalnością – ponosić odpowiedzialność za cały swój majątek. Jednak kwota środków na koncie wymagana do uzyskania zezwolenia na pobyt i dochód netto do jego przedłużenia dla właściciela spółki LLC (SRO) jest znacznie wyższa.
Założenie spółki odbywa się szybko (około miesiąca), przy pomocy notarialnego pełnomocnictwa.
Kolejny krok, otwarcie rachunku bankowego, również nie stanowi żadnego problemu. Po pierwsze dlatego, że jest się rezydentem tego kraju, a po drugie dlatego, że procedura zgodności nie zawiera rygorystycznych wymogów. Pozostaje jeszcze tylko uzyskać numer VAT i rozpocząć działalność.
Z jednej strony należy rozważyć za i przeciw, ponieważ procedura ta wiąże się z dużymi inwestycjami. Z drugiej strony, uzyskasz status rezydenta Słowacji i dostęp do całej przestrzeni europejskiej.
Eksperci z Finevolution zawsze chętnie doradzą Ci, jak prowadzić działalność gospodarczą za granicą.
Nasze godziny pracy to 9:00-19:00 od poniedziałku do piątku. Wyślij prośbę przez poniższy formularz lub wiadomość na Telegram/Viber, Whatsapp w celu konsultacji.