Cypr to wyspa marzeń! Ciepły klimat śródziemnomorski, morze, korzystne warunki do prowadzenia działalności gospodarczej. Czego więcej można chcieć? Ale, jak wszędzie, istnieją niuanse związane z imigracją biznesową na tę rajską wyspę. Zajmijmy się nimi wszystkimi po kolei 🙂
Korzyści z założenia spółki na Cyprze
Zalety zakładania firmy na Cyprze możecie sprawdzić z raportu Doing Business, a my podkreślimy te najciekawsze:
- Łatwość prowadzenia działalności gospodarczej.
- Istnieje umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania między Ukrainą a Republiką Cypru oraz z ponad 40 innymi krajami.
- Od 2004 roku kraj ten jest członkiem UE.
- Jedna z najniższych w Europie stawek podatku od osób prawnych na poziomie 12,5%.
- Korzystaj ze wszystkich zalet europejskiej firmy, która handluje z innymi firmami zarejestrowanymi w UE (europejski VAT).
- Dywidendy otrzymane na Cyprze i za granicą są zwolnione z podatku dochodowego.
- Brak podatku dochodowego od transakcji papierami wartościowymi i akcjami.
- Prosta i szybka procedura rejestracji spółek.
- Łatwa procedura uzyskania zaświadczenia podatkowego.
- Niekrytyczny wymóg pobytu na Cyprze przez 60 dni (jeśli właściciel firmy chce uzyskać rezydencję podatkową).
- Brak ograniczeń w zakresie kapitału zakładowego spółki.
- Istnieje możliwość uzyskania zezwolenia na pobyt dla wszystkich dyrektorów spółki i członków ich rodzin.
Nie jest jednak pozbawiona wad, choć są one nieliczne. Dotyczą one przede wszystkim obszaru bankowego: proces otwierania konta bankowego może być opóźniony, nie ma też możliwości dokonywania pilnych przelewów pieniężnych ze względu na procedury przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy. Ponadto publicznie dostępne są dane o założycielach firmy. Jest to również potrzebne do celów przeciwdziałania praniu pieniędzy.
Rodzaje spółek na Cyprze
Tak więc najwyraźniej Cypr całkiem dobrze spełnia swoje miano raju na wszystkich frontach, a zakładanie tam firmy zdecydowanie ma sens. Jakie rodzaje spółek mogą założyć na Cyprze obcokrajowcy?
- Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Jest to najpopularniejszy sposób prowadzenia działalności gospodarczej na Cyprze dla obcokrajowców. Jej główną zaletą jest to, że spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest odrębnym od właścicieli podmiotem prawnym, dlatego wszelkie zobowiązania, które są nałożone na spółkę, nie obciążają właścicieli jako osób prawnych lub fizycznych. Ponadto nie trzeba posiadać kapitału zakładowego. Aby założyć spółkę LLC na Cyprze, potrzebujesz agenta w Republice, sekretarza, biura i co najmniej jednego dyrektora i udziałowca. Ci dwaj ostatni nie mogą być mieszkańcami Cypru.
- Oddział spółki zagranicznej na Cyprze. Nie mniej popularnym rodzajem firmy do otwarcia w wyspiarskiej Republice jest oddział. Jej zaletą jest to, że spółka macierzysta ma już renomę poza Cyprem, jest łatwiejsza w zarządzaniu, a jej rejestracja kosztuje znacznie mniej niż otwarcie nowej spółki, ale oczywiście ustępuje spółce LTD pod względem ochrony przed odpowiedzialnością. Aby otworzyć oddział, musisz mieć przedstawiciela-rezydenta na Cyprze, który będzie się kontaktował z władzami podatkowymi. Ważna uwaga: oddziały z firmą macierzystą spoza Unii Europejskiej są zobowiązane do składania kopii sprawozdań finansowych w każdym roku obrotowym. Jeśli jednak jednostka dominująca jest zarejestrowana w UE, nie trzeba tego robić, pod warunkiem że spółka składa swoje sprawozdania finansowe w kraju, w którym jest zarejestrowana.
- Spółka (komandytowa lub pełna). Dla tego typu spółki dopuszcza się od 2 do 20 wspólników. Ponadto w przypadku pełnej spółki osobowej nie ma wymogów dotyczących kapitału zakładowego. W przypadku wersji komandytowej odpowiedzialność komplementariuszy jest ograniczona do wysokości wkładu każdego ze wspólników, natomiast odpowiedzialność komplementariuszy jest nieograniczona.
- Przedsiębiorczość indywidualna. Jest to najprostsza forma prowadzenia działalności gospodarczej, jeśli zamierzasz pracować w pojedynkę. Po stronie plusów nie ma kapitału zakładowego, ale minusem jest to, że jesteś w pełni odpowiedzialny za swoją firmę i jej długi.
Przeczytaj więcej o zakładaniu firmy na Cyprze tutaj.
Pojęcie „non-domicile”
Non-domicile to status dla inwestorów zagranicznych przebywających na Cyprze, który daje szereg specyficznych korzyści podatkowych:
- Zwolnienie z opodatkowania światowych dywidend i „pasywnych” dochodów z odsetek.
- Od dochodów uzyskanych z dywidend, odsetek, w tym z lokat bankowych lub dochodów z najmu nie płaci się podatku Special Defence Contribution (SDC).
- Brak podatku od repatriacji zysków i kapitału.
Kto może być uznany za „domicile” na Cyprze, zgodnie z prawem?
- Osoby, których rodzice mieli miejsce zamieszkania w chwili urodzenia (np. jeśli jedno z nich jest obywatelem Cypru);
- Rezydenci podatkowi Cypru, którzy mieli ten status przez co najmniej 17 z 20 lat poprzedzających rok sprawozdawczy.
Wszyscy inni rezydenci podatkowi mają status non-domicile. Jednakże osoba fizyczna może być rezydentem podatkowym, ale może otrzymać status „non-domicile”, tj. nie mieć „bliskich związków” z Cyprem w świetle prawa.
Szczegółowe wideo o opodatkowaniu i zakładaniu działalności gospodarczej na Cyprze
Opodatkowanie na Cyprze
Teraz czas przejść do bardzo nudnego, ale koniecznego punktu — podatków ;).
Spróbujmy od razu osłodzić pigułkę: jak już wspomnieliśmy wyżej, opodatkowanie na Cyprze jest jednym z najbardziej demokratycznych w Europie. Podstawowa stawka podatku dochodowego dla spółek operacyjnych i handlowych wynosi 12,5%. Tym samym podatek dochodowy dla spółek, które otrzymują dywidendy wynosi tylko 12,5%, jeśli spółki zależne uzyskują wyłącznie pasywne dochody inwestycyjne. Jeśli spółka otrzymuje dywidendy od aktywnych spółek zależnych, to jest to 0% 🙂
Dla spółek, które wypłacają dywidendę osobie fizycznej będącej cypryjskim rezydentem podatkowym, podatek również wyniesie 0%. Ponadto, jeśli posiadasz certyfikat non-domicile, możesz nie płacić podatku dochodowego od osób fizycznych od swoich dochodów przez pierwsze 17 lat rezydencji podatkowej. Ponadto, jak wspomniano powyżej, jesteś zwolniony z podatku od obrony.
Podstawowa stawka VAT wynosi 19%, mogą być również stosowane stawki obniżone 5% i 9%.
Jest też bardzo miły bonus (i to więcej niż jeden) — wysyłka towarów poza Unię Europejską nie jest objęta cypryjskim VAT-em. Ponadto w Republice obowiązują różne zachęty podatkowe — na przykład obniżenie podatku od dochodów ze zbycia praw własności intelektualnej.
Co ważne, od 4 lipca 2017 roku obowiązuje zmiana prawa podatkowego, tzw. zasada 60 dni — czyli ile dni osoba fizyczna musi spędzić na Cyprze, aby automatycznie została uznana za rezydenta podatkowego.
Poza samą „zasadą 60 dni” zasada ta dotyczy osób, które w danym roku podatkowym:
- Nie przebywał w kraju innym niż Cypr przez ostatnie 183 dni;
- Nie są rezydentami podatkowymi w innym kraju;
- mają wtórny związek z Cyprem (np. umowa o pracę, posiadanie własnej firmy na Cyprze lub prowadzenie spółki będącej lokalnym rezydentem podatkowym).
Więc wszystko jest z tym jasne. Jakie są jednak Twoje obowiązki, gdy staniesz się rezydentem podatkowym Republiki Cypru?
- Musisz zadeklarować swoje dochody z dywidend na Cyprze i poza nim każdego roku poprzez zeznanie podatkowe. Podatek będzie wynosił 0%.
- Warunki reguły „60” dni muszą być również spełnione co roku.
- Wymagania te muszą być spełnione do 31 grudnia każdego roku, za który Ty, jako beneficjent, chcesz otrzymać certyfikat.
Wydaje się to proste, ale jest jeden ważny niuans: jeśli spędzisz więcej niż 183 dni w innym kraju, nie będziesz mógł uzyskać cypryjskiego zaświadczenia podatkowego. Także w tym przypadku pojawia się już kwestia rezydencji podatkowej w kraju, w którym spędziłeś te dni 🙂
Uzyskanie zezwolenia na pobyt stały na Cyprze
Tak więc, wszystkie powyższe są więcej niż wystarczające, abyś chciał założyć firmę na Cyprze. I należy wspomnieć o jeszcze jednej ważnej przewadze Cypru dla prowadzenia biznesu — inwestowanie w gospodarkę Republiki daje możliwość uzyskania tam obywatelstwa. W tym celu należy zainwestować w:
- Nieruchomość
- Depozyty w bankach cypryjskich
- Obligacje rządowe
Jeśli jesteś inwestorem prywatnym, minimalna kwota, jaką musisz zainwestować, to 5 mln euro. W przypadku uczestnictwa w opcji zbiorowego inwestowania — 2,5 mln euro, natomiast cała grupa inwestorów musi zainwestować minimum 12,5 mln euro. Jeśli zainwestowałeś we własną firmę, ale mniej niż 2,5 mln euro, pozostałą kwotę możesz zainwestować w dowolną z wymienionych opcji.
Warto wspomnieć, że obywatelstwo cypryjskie nie tylko upraszcza korzystanie ze wszystkich usług publicznych i świadczeń Republiki, ale także daje możliwość wjazdu i pobytu w 133 krajach świata bez wiz oraz zapewnienia tych wszystkich możliwości członkom rodziny.
Etapy rejestracji spółki na Cyprze
- Wybór i wstępne sprawdzenie nazwy firmy.
- Zatwierdzenie wybranej nazwy przez Registrar of Companies.
- Wypełnienie i podpisanie przez beneficjenta formularza KYC (Know Your Customer).
- Złożenie dokumentów Due Diligence dotyczących beneficjenta i osoby podpisującej (paszport, dowód rejestracyjny lub rachunek za media itp.)
- Zatwierdzenie struktury Twojej firmy (skład dyrektorów, udziałowców, sekretarza, adres siedziby).
- Rejestracja spółki w rejestrze spółek.
- Podpisanie Listu Odszkodowawczego przez beneficjenta.
- Apostille dokumentów otrzymanych z Rejestru Spółek (4 certyfikaty i memorandum).
- Rejestracja innych niezbędnych dokumentów (deklaracja zaufania, pełnomocnictwo pod Apostille itp.).
Cóż, jak widać Cypr jest zdecydowanie warty rozważenia przy wyborze jurysdykcji na otwarcie firmy. No, a my zawsze chętnie pomożemy we wszystkich bólach głowy w tym procesie i pomożemy go znacznie ułatwić 🙂
Nasze godziny pracy to 9:00-19:00 od poniedziałku do piątku. Wyślij prośbę przez poniższy formularz lub wiadomość na Telegram/Viber, Whatsapp w celu konsultacji.