Od 13 lipca polski rząd rozszerzył program Polska.
Polska. Business Harbour dlatego program zaproponowany przez Polskę, który ma na celu współpracę i przyciągnięcie zagranicznych specjalistów/firm z branży IT. Sam kraj pozycjonuje tę inicjatywę jako zestaw narzędzi i usług, które pomogą obywatelom krajów wschodnich odnieść większy sukces dzięki wiedzy, nowoczesnym standardom i bliskim kontaktom handlowym ze światem. Główną ideą programu jest uproszczenie procesu wizowego dla osób chcących wziąć w nim udział oraz umożliwienie im przeniesienia rodziny do Polski. Adresatami tego projektu są profesjonaliści IT, którzy mogą pracować jako JDG w polskich firmach informatycznych lub jako JDG-freelancerzy; startupy zainteresowane rozpoczęciem lub rozszerzeniem działalności w Polsce; małe, średnie i duże przedsiębiorstwa, które chciałyby przenieść swoją działalność do Polski.
Polska. Biznesowa Przystań dla IT
Business Harbour przewiduje trzy warunki uczestnictwa w programie dla specjalistów IT oraz trzy etapy jego realizacji. Jeśli chodzi o warunki, specjalista taki musi przedstawić dowód zainteresowania zatrudnieniem w jednej z firm partnerskich (lista polskich firm informatycznych, które uczestniczą w programie na zasadzie partnerstwa) oraz posiadać co najmniej roczne doświadczenie w tej dziedzinie i odpowiednie wykształcenie.
O realizacji:
- Krok 1 to uzyskanie listu potwierdzającego od jednej z polskich firm partnerskich. W ramach tego programu dana osoba otrzymuje listę firm informatycznych, które oferują zatrudnienie. W przypadku, gdy taka firma potwierdziła Twoją kandydaturę na określone stanowisko, otrzymujesz list (wystarczy jeden elektroniczny) jako dowód zainteresowania współpracą z Tobą.
- Krok 2 – skontaktuj się z urzędem konsularnym i wypełnij wniosek wizowy (online lub, jeśli jesteś umówiony na spotkanie, możesz złożyć wniosek osobiście w konsulacie, centrum składania wniosków wizowych lub wysłać go pocztą). Twój wniosek wizowy złożony w ramach programu Business Harbour będzie traktowany priorytetowo. Jeśli chcesz przenieść się z rodziną, od razu poinformuj o tym konsula. Następnie – poczekaj na zatwierdzenie wniosku.
- Krok 3 – wypełnij formularz wstępnej rejestracji (online), aby złożyć wymagane dokumenty.
- Krok 4 – złóż dokumenty osobiście.
Dokumenty do uzyskania wizy krajowej w ramach programu Polska. Program „Biznesowa Przystań
Lista dokumentów jest dość obszerna:
- Formularz wniosku wizowego z załączonym zdjęciem.
- Paszport wewnętrzny lub dowód osobisty wraz z wypisem z państwowego rejestru demograficznego lub zaświadczeniem o zameldowaniu na pobyt stały.
- Paszport podpisany przez klienta, który spełnia następujące wymagania: jest ważny przez co najmniej 3 miesiące od daty ostatniego planowanego wyjazdu z terytorium krajów UE; zawiera co najmniej dwie puste strony (do wizy) i nie jest starszy niż 10 lat.
- Oryginał i kopia polisy ubezpieczenia zdrowotnego na cały okres pobytu.
- Zaproszenie z jednej z firm partnerskich, które wykazały zainteresowanie Twoim zatrudnieniem. Listę tych firm można znaleźć tutaj.
- Dokument potwierdzający wyższe wykształcenie techniczne (informatyczne) lub dokument potwierdzający co najmniej roczne doświadczenie w dziedzinie technologii informacyjnej. W przypadku składania dokumentów wspólnie z członkami rodziny (małżonek, małoletnie dzieci) należy przedstawić:
- Dokument potwierdzający więzi rodzinne (akt małżeństwa, akt urodzenia).
- Dla osób poniżej 18 roku życia
- Notarialnie potwierdzone upoważnienie od rodziców/opiekunów prawnych (wymagane nawet w przypadku wspólnego wyjazdu) do otwarcia wizy i wyjazdu za granicę dla dziecka (oryginał i kserokopia).
- Oryginał i kserokopia paszportu zagranicznego lub wewnętrznego rodziców
- Akt urodzenia – oryginał i kserokopia.
- Krok 5 – Po sprawdzeniu złożonych przez Ciebie dokumentów otrzymasz wizę i będziesz mógł podróżować do Polski.
Etapy programu Polska. Program Business Harbour
Do programu Poland Prize wybrano operatorów, którymi są doświadczone akceleratory i fundacje wspierające startupy. Proces udziału w programie zakłada, że należy zgłosić się do jednego z zaproponowanych operatorów i przejść przez dwa etapy:
- „miękkie lądowanie” oraz rozwój-wsparcie startupu od budowania zespołu po rozwój produktu. W ramach I etapu startup może otrzymać dotację pieniężną w wysokości do 50 000 zł, przeznaczoną na pokrycie kosztów niezbędnych do realizacji do 3 miesięcy działalności. Jeśli zostanie nawiązana udokumentowana współpraca z partnerem biznesowym, rozpoczyna się kolejny etap.
- etap akceleracji — pilotażowa organizacja rozwiązania startupu, a następnie działania mające na celu maksymalizację efektów. W ramach II etapu startup może otrzymać dotację pieniężną w wysokości nie większej niż 250 000 zł, przeznaczoną na pokrycie kosztów działań akceleracyjnych niezbędnych do pilotażowego wdrożenia rozwiązania startupowego.
Etapy realizacji są takie same jak w poprzednim przypadku, ale najpierw zespół operatora weryfikuje Twój wniosek pod kątem możliwości nawiązania kontaktów biznesowych i inwestycyjnych w Polsce.
Zalety Polski. Business Harbour
Dla firm biorących udział w programie Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu został stworzony profesjonalny zespół doświadczonych ekspertów, którzy zapewnią sprawny przebieg procesu relokacji biznesu. W szczególności:
- Doradztwo w kwestiach formalnych związanych z relokacją firmy lub utworzeniem oddziału;
- Przygotowywanie informacji rynkowych i branżowych;
- Przetwarzanie informacji o zachętach inwestycyjnych;
- Aranżowanie spotkań B2B;
- Kontakt administracyjny i wsparcie komunikacyjne.
Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące procesu lub warunków uzyskania wizy – specjaliści Finevolution doradzą i pomogą Ci w przeprowadzce do Polski.
Nasze godziny pracy to 9:00-19:00 od poniedziałku do piątku. Wyślij prośbę przez poniższy formularz lub wiadomość na Telegram/Viber, Whatsapp w celu konsultacji.