Ludzie bardzo często przychodzą do nas z pytaniem: Pytanie to jest rzeczywiście dość istotne, ponieważ w ostatnim czasie banki nie są szczególnie przychylnie nastawione do firm nierezydentów i często odmawiają otwarcia rachunku. Wzorzec ten jest widoczny w jurysdykcjach o niskim poziomie opodatkowania oraz w wielu jurysdykcjach prestiżowych. To prawda
Obecnie otwarcie rachunku w bankach międzynarodowych wiąże się z wieloma trudnościami i może trwać od 3 do 12 miesięcy. Lista dokumentów i dowodów potwierdzających faktyczne prowadzenie działalności gospodarczej może być imponująca, a jak mówi jeden z naszych klientów: „ja muszę tylko zdawać testy”
Ponadto, obecnie panuje trend, że banki są skłonne otwierać się na firmy ściśle związane z krajem, w którym bank ma siedzibę. Co oznacza takie powiązanie? Niektóre wymagają umów z lokalnymi kontrahentami (np. Polska), a inne — posiadania biura i pracownika (np. Estonia). Z naszych ostatnich przypadków wynika, że przy otwieraniu rachunków w łotewskich bankach żądają one estońskiego biura/pracownika (ów) /umów z łotewskimi kontrahentami. Innymi słowy, banki chcą teraz potwierdzić, że Twoja firma istnieje w kraju, w którym została zarejestrowana.
Jednak mimo pewnych trudności związanych z otwieraniem rachunków w bankach, jest to nadal jeden ze sprawdzonych i niezawodnych sposobów uzyskiwania środków na koncie, który ma swoje zalety.
Zalety banku:
- gwarantowanie środków na rachunkach przez władze państwowe (tzw. Fundusz Gwarantowania Depozytów, w UE pokrycie wynosi 100 000 euro) bezpośrednia praca z gotówką (jest to możliwe, ale większość banków nie lubi pracować z gotówką w dzisiejszych czasach)
- możliwość przekazywania pieniędzy na lokaty
- szeroki wachlarz usług
- możliwość fizycznego spotkania z przedstawicielem banku i zobaczenia, gdzie są przechowywane Twoje środki
- Jeśli jednak chcesz zwrócić się ku bardziej nowoczesnym możliwościom cyfrowym, warto pomyśleć i wybrać konto w…
Elektroniczny system płatności
Obecnie istnieje potężna alternatywa dla banku — rachunek w systemie płatności elektronicznych, który pozwala wygodnie, szybko i bezpiecznie dokonywać płatności bezgotówkowych na całym świecie. Rachunek w systemie płatniczym można otworzyć z dowolnego miejsca na świecie.
System płatniczy to finansowa i technologiczna platforma internetowa, która nie posługuje się gotówką, a wszystkie płatności dokonywane są za pośrednictwem internetu. Digitalizacja Dzięki systemom płatności firma może przyjmować płatności od klientów z całego świata, otrzymując dokładnie takie same dane jak w tradycyjnym banku. Firma może również wykorzystywać swoje konto do opłacania faktur i przekazywania środków na konta podwykonawców (pracowników). Często takie usługi mają bardzo wygodne interfejsy do kont internetowych, które nie różnią się od bankowości internetowej.
Jak otworzyć rachunek w systemie płatniczym?
- Przed otwarciem rachunku zawsze zalecamy sprawdzenie, czy dany system płatności ma licencję i uzyskanie informacji z referencji, które już działały. Wiele systemów płatniczych działało 3-4 lata temu, a na ich stronach widnieje już komunikat o błędzie „404”.
- Rachunek w systemie płatności może otworzyć osoba fizyczna i osoba prawna.
Klientem systemu płatności może zostać każda firma.
Sam proces otwierania rachunku w systemie płatniczym jest bardzo podobny do otwierania rachunku w technologii banku:
- składasz wniosek
- dostarczasz pakiet niezbędnych dokumentów (dokumenty rejestracyjne + statut)
- wypełniasz formularz KYC, w którym odpowiadasz na pytania dotyczące Twojej działalności gospodarczej
- identyfikację wideo (na życzenie)
- otwierasz rachunek
W naszej praktyce jest wystarczająco dużo przypadków, kiedy klienci spotykają się z odmową otwarcia rachunków i systemów płatniczych. Dlatego też należy uważać na informacje podawane przy otwieraniu rachunku.
Niektóre systemy płatnicze mogą otworzyć rachunek, podając jedynie dane administratora. Inne systemy płatności mogą poprosić o informacje wszystkich beneficjentów (tych, którzy mają 25% i więcej udziałów w firmie).
Zalety i wady systemów płatniczych
Zalety
- łatwy proces identyfikacji dzięki połączeniu wideo i fotokopiom dokumentów bez konieczności wysyłania dokumentów papierowych
- systemy płatności są bardziej elastyczne i skupiają się na nowoczesnych technologiach płatności, potwierdzania płatności i innych transakcji finansowych
- niższe taryfy w porównaniu z bankami
- „Miękkie” wymagania dotyczące dostępności rzeczywistego biura i pracowników firmy
- otwieranie rachunków dla spółek offshore
- niektóre banki zamykają konta, gdy firma zostaje sprzedana. Wystarczy ponowna identyfikacja w systemie płatniczym
- karty płatnicze mogą być połączone z systemem PayPal i innymi systemami
- mają najbardziej przyjazne dla użytkownika aplikacje mobilne
Wady
- bardzo wiele młodych systemów
- ryzyko działań niezgodnych z prawem
- ograniczony zakres usług
- brak możliwości wykorzystania konta jako depozytu
- niektóre systemy oferują tylko przelewy SEPA (tylko EUR) lub SWIFT (tylko USD) i nie działają z przelewami w innych walutach
- działają tylko przy połączeniu z Internetem
Dla kogo przeznaczony jest rachunek w systemie płatniczym?
- Jeśli pracujesz z usługami lub towarami, które dostarczasz na całym świecie, korzystanie z systemu płatności sprawi, że Twoja działalność biznesowa będzie o wiele łatwiejsza. Ponadto, systemy płatności są oczywistym wyborem dla freelancerów
pracujących na platformach takich jak UpWork, Freelancehunt itp. - Profesjonaliści o tym profilu wolą otwierać wielowalutowe konta w systemach Payoneer, Paysera, PayPal i innych.
Przy okazji, mamy specjalne warunki dla specjalistów freelancerów – sprawdź tutaj
Dla średnich i dużych firm konto w systemie płatniczym pomoże szybko rozpocząć pracę w nowym kraju. Z kolei klasyczny rachunek bankowy jest otwierany i może stanowić dodatkowy kanał dywersyfikacji ryzyka.
Rekomendacja Finevolution:
Jeśli Twoimi klientami jest cały świat, otwórz się na świat i zarejestruj konto w systemie płatniczym!
Specjaliści Finevolution z przyjemnością doradzą Ci w zakresie rejestracji systemu płatności, legalizacji dochodów i innych kwestii. Nasze godziny pracy to 9:00-19:00 od poniedziałku do piątku. Wyślij prośbę przez poniższy formularz lub wiadomość na Telegram/Viber, Whatsapp w celu konsultacji.