withholding-tax-thumbnail

Podatek u źródła. Co to jest i kto płaci?

Podatek u źródła - co to za bestia?
Cypr, Polska, Rumunia, Ukraina, USA, Węgry, ZEA

 

Kiedy słyszysz termin „podatek u źródła„, często spotykasz się z opisem – podatek u źródła. Ale co to oznacza, mówiąc językiem zrozumiałym dla wszystkich?

 

Podatek u źródła to podatek, który firma płaci (dlatego u źródła), gdy wypłaca dywidendy, tantiemy, odsetki obywatelom innych krajów.

 

Złożoność podatku u źródła polega na tym, że jest on regulowany wieloma przepisami, zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym.

 

Istnieją jednak jednolite zasady ustalania podatku u źródła w każdej jurysdykcji, a mianowicie:

  • Jest to podatek od dochodów pasywnych – głównie dywidend, należności licencyjnych, odsetek;
  • Powstaje w przypadku wypłaty wyżej wymienionych dochodów na rzecz nierezydenta.

 

Przykładowo, polska spółka wypłaca dywidendę Ukraińcowi, czyli nierezydentowi Polski.

 

  • Obowiązek zapłaty podatku spoczywa na spółce, która wypłaca dochód pasywny.

 

Na przykład, polska spółka będzie agentem podatkowym dla ukraińskich założycieli i będzie zarządzać podatkiem u źródła.

 

  • Co do zasady, podatek trzeba płacić w dwóch krajach – w kraju, w którym uzyskuje się dochód, oraz w kraju zamieszkania odbiorcy dochodu. Jednak w każdej sytuacji należy oddzielnie przeanalizować umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania!

 

Aby zrozumieć, na czym polega podatek źródłowy, należy bardziej szczegółowo przeanalizować dochód w momencie wypłaty.

 

Jaki rodzaj dochodu powoduje naliczenie podatku u źródła?

 

Mechanizm, dzięki któremu podatek u źródła jest aktywowany, jest prosty. Musi on obejmować dywidendy, tantiemy, odsetki. Poniżej przyjrzymy się szczegółowo każdemu z tych przypadków, podając jasne przykłady. Zacznijmy od dywidend.

 

Dywidendy

 

Zgodnie z Kodeksem Podatkowym Ukrainy, dywidenda to płatność dokonywana przez osobę prawną w związku z podziałem jej zysków. Może ją otrzymać zarówno osoba fizyczna, jak i spółka.

 

Wypłata dywidendy jest najbardziej przejrzystym sposobem dystrybucji środków z firmy do użytku osobistego, na równi z wypłatą wynagrodzenia.

Przykład dywidendy

Właściciel amerykańskiej firmy informatycznej zapłacił wszystkie opłaty korporacyjne i chce wypłacić zysk netto na swoje konto osobiste. Jest jednak pewien drobiazg. Jeśli jesteś nierezydentem kraju, w którym firma jest zarejestrowana, i chcesz wypłacić dywidendę, musisz zapłacić podatek u źródła. I musisz to zrobić nie tylko w USA, ale także w kraju, którego jesteś rezydentem – sprawdź też, jakie są konsekwencje podatkowe otrzymywania dochodów za granicą.

 

W większości przypadków obcokrajowiec podlega amerykańskiemu federalnemu podatkowi u źródła według standardowej stawki ryczałtowej w wysokości 30%. Obniżona stawka, w tym zwolnienie z podatku, może mieć zastosowanie, jeżeli istnieje umowa podatkowa między krajem zamieszkania obcokrajowca a Stanami Zjednoczonymi.

 

Należy więc pamiętać o zasadzie dotyczącej podatku u źródła od dywidend – jest on zazwyczaj potrącany z wypłaty dokonywanej na rzecz obcokrajowca.

Co to są należności licencyjne?

Tantiemy to kolejny rodzaj dochodu pasywnego i czynnik powodujący powstanie podatku u źródła. Nalicza się je, gdy własność intelektualna firmy informatycznej A jest wykorzystywana przez firmę informatyczną B.

 

Kwestia wypłaty należności licencyjnych jest szczególnie istotna w sferze IT, ponieważ zgodnie z ustawodawstwem ukraińskim program komputerowy jest tożsamy z rzeczywistym utworem (na przykład kompozycją lub piosenką).

 

Co do zasady, zapłata za korzystanie z oprogramowania lub bazy danych prowadzi do powstania tantiem za korzystanie z własności intelektualnej. Istnieje jednak kilka wyjątków, na przykład:

 

Gdy warunki umowy dotyczącej oprogramowania są zasadniczo sprzedażą wszystkich materialnych praw do korzystania z produktu (np. zakupione oprogramowanie w pudełku na podstawie licencji pakietowej) – mówiąc prościej, kupując MS Office, kupujesz pudełko. W takim przypadku nie podlega się regule dotyczącej płatności tantiem.

 

Jeśli sięgnąć nieco głębiej i podać rzeczywisty przykład sposobu naliczania podatku u źródła, najlepiej widać to na przykładzie Estonii.

 

W Estonii podatek u źródła przy wypłacie należności licencyjnych nierezydentom jest naliczany zgodnie z ogólną zasadą według stawki 10%. Ponadto, wypłacając należności licencyjne w Estonii, z pewnością nie podlegasz podwójnemu opodatkowaniu. Estonia zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania przewidujące preferencyjne stawki podatku u źródła od dochodów pasywnych (dywidend, odsetek i należności licencyjnych), na przykład z Ukrainą, Polską, Litwą i innymi krajami.

Procent lub odsetki

W prawie międzynarodowym procent lub „odsetki” są również rodzajem dochodu pasywnego. W sferze korporacyjnej jest on wypłacany właścicielowi udziałów w spółce lub inwestorowi, który dokonał wkładu kapitałowego, i podlega opodatkowaniu u źródła.

 

Każdy kraj ustala własne stawki podatku od dochodów pasywnych, ale są państwa, w których nie ma podatku u źródła.

 

Na przykład Cypr I Zjednoczone Emiraty Arabskie to najpopularniejsze jurysdykcje, w których nie stosuje się podatku u źródła. Jednak zerowe stawki podatkowe w tych krajach nie anulują opodatkowania dochodu pasywnego w kraju rezydencji.

 

Ponadto, należy wziąć pod uwagę zasady określania jurysdykcji o niskim opodatkowaniu w danym kraju, ponieważ stawka podatku dla Ciebie może znacznie wzrosnąć.

Przykłady stawek podatku u źródła na świecie

Polska

 

Ogólna stawka podatku u źródła (WHT) od dywidend wynosi 19%. 

 

Stawka podatku u źródła może zostać obniżona zgodnie ze szczegółowymi postanowieniami właściwej umowy o podatku dochodowym lub może zostać zwolniona na podstawie Dyrektywy UE w sprawie spółek dominujących i zależnych.

 

Podatek jest płatny miesięcznie do 7. dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Zwolnienie podatkowe w Polsce nie przysługuje, jeżeli dywidendy są wypłacane w celu uniknięcia płacenia podatków, co bardzo często próbuje się „robić” 🙂

 

Węgry

 

Dywidendy, odsetki i należności licencyjne wypłacane spółkom będącym i niebędącym rezydentami na Węgrzech nie podlegają podatkowi u źródła.

 

Dywidendy, w tym dywidendy zaliczkowe wypłacane osobom fizycznym, są opodatkowane stawką 15%. Należy jednak pamiętać, że Węgry uczestniczą w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania z niektórymi krajami, co zmienia te zasady.

 

Rumunia

 

Podatek u źródła w wysokości 5% ma zastosowanie do dywidend, a podatek u źródła w wysokości 16% ma zastosowanie do należności licencyjnych, odsetek, prowizji i innych podlegających opodatkowaniu dochodów wypłacanych przez rumuńskiego rezydenta podatkowego osobie zagranicznej, z zastrzeżeniem obniżenia lub anulowania zgodnie z obowiązującą umową podatkową.

 

Dywidendy, odsetki i należności licencyjne mogą być zwolnione z podatku u źródła, jeśli są wypłacane rezydentowi innego państwa członkowskiego UE, pod warunkiem, że minimalne kryteria własności oraz specjalne warunki odnoszące się do statusu prawnego i podatkowego płatnika oraz odbiorcy dochodu są w równym stopniu spełnione.

 

Ogólnie rzecz biorąc, proces naliczania podatku u źródła zależy nie tylko od rodzaju dochodu, na który nakładany jest podatek, ale także od umów między dwoma krajami, kraju źródła dochodu oraz kraju zamieszkania rezydenta, który otrzymuje dochód.

 

Zanim więc „zemdlejesz” z powodu konieczności zapłacenia kolejnego podatku u źródła – zalecamy dokładne zapoznanie się ze wszystkimi zawiłościami prawnymi państw uczestniczących w projekcie. Należy również sprawdzić, czy dana transakcja finansowa nie podlega dodatkowemu opodatkowaniu

 

Mamy nadzieję, że nasz artykuł przybliżył Ci podstawowe informacje na temat podatku u źródła i sposobu jego naliczania. Należy jednak pamiętać, że każdy przypadek jest inny, dlatego zalecamy zasięgnięcie profesjonalnej porady.

 

Nasze godziny pracy to 9:00-19:00 od poniedziałku do piątku. Wyślij prośbę przez poniższy formularz lub wiadomość na Telegram/Viber, Whatsapp w celu konsultacji.

Податки в ОАЕ для IT

E-rezydencja doświadczenie globalne i jak to działa?

Dziękuję Ci ;)! Wiadomość została wysłana.
Odpowiemy Ci wkrótce!
astronaut astronaut's hand